Пойтахтимиздаги Вирусология илмий-текшириш институти клиникасидан 21 нафар, Эпидемиология, микробиология ва юқумли касалликлар илмий-текшириш институти клиникасидан 4 нафар, жами 25 бемор буткул соғайди. Улар Соғлиқни сақлаш вазирлиги масъуллар иштирокида Республика ихтисослаштирилган терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт марказига кузатилди.
Вирусология илмий-текшириш институти клиникасида соғайганларнинг 15 нафари Тошкент шаҳридан, 6 нафари Тошкент вилоятидан. Улардан 2 нафари Туркиядан, яна 1 нафари Россиядан, яна 1 нафари Англиядан келишган ва карантинга олинган. Коронавирус аниқлангач, клиникага ётқизилган. Қолган 17 нафари коронавирус инфекциясига чалинганлар билан мулоқот орқали касалликни юқтириб олган. Беморлардан 9 нафари эркак, 12 нафари аёл. Улар орасида энг ёши каттаси 66 ёшда бўлса, энг ёши кичиги 20 ёшда.
Эпидемиология, микробиология ва юқумли касалликлар илмий-текшириш институти клиникасида соғайганларнинг барчаси Тошкент шаҳридан бўлиб, коронавирус инфекциясига чалинганлар билан мулоқотда бўлиб, касалликни юқтириб олишган. Уларнинг 1 нафари эркак, 3 нафари аёл бўлиб, энг ёши каттаси 72 ёшда бўлса, энг ёши кичиги 28 ёшда.
Эътиборли жиҳати, жорий йил 30 март куни коронавирусга чалинган 72 ёшли бемор жуда оғир аҳволда мазкур клиникага олиб келинган. Узоқ вақт сунъий нафас олиш аппаратида бўлган бемор фидоий шифокорларимизнинг самарали даволаш муолажаларидан кейин инфекциядан тўлиқ тузалган бўлса-да, бошқа ҳамроҳ касаллиги борлиги сабабли ихтисослашган шифохонага реабилитация учун ўтказилди.

В клинике Научно-исследовательского института вирусологии в столице вылечено еще 21 человек, а в клинике НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний в Ташкенте – 4, в общей сложности – 25 пациентов. С участием представителей Министерства здравоохранения их проводили в Республиканский специализированный научно-практический медицинский центр терапии и медицинской реабилитации.
В клинике НИИ вирусологии выздоровели 15 пациентов из столицы и 6 – из Ташкентской области. Двое из них прибыли из Турции, один – из России, еще один – из Англии, все они были помещены на карантин. Как только коронавирус был обнаружен, они были госпитализированы. Остальные 17 человек заразились в результате контакта с больными с коронавирусной инфекцией. Среди пациентов 9 мужчин и 12 женщин. Самой старшей из них 66 лет, а младшему – 20 лет.
Все выздоровевшие в клинике НИИ эпидемиологии, микробиологии и инфекционных заболеваний из столицы. Они заразились в результате контакта с больными с коронавирусной инфекцией. Среди них 1 мужчина, 3 женщины, самой старшей из них 72 года, младшему – 28 лет.
Достойно внимания то, что 72-летняя пациентка с коронавирусом была доставлена в клинику 30 марта нынешнего года в очень тяжелом состоянии. Хотя она определенное время была подключена к аппарату искусственной вентиляции легких, после эффективного лечения, проведенного нашими самоотверженными врачами, ее состояние улучшилось и она полностью излечилась от коронавируса. Тем не менее, из-за наличия других сопутствующих заболеваний ее для реабилитации перевели в специализированное лечебное учреждение.